July 18 – Thursday

10 am – Midnight

Dental Associates, Senior, and Scout Day

Daily Specials

$5 adult admission before 5 pm with coupon when you donate to Waukesha/Oconomowoc St. Vincent de Paul July 1-17
Seniors 62+ receive $5 ALL DAY admission
Boy & Girl Scouts receive FREE admission when preregistered online by July 1
Midway Ride Special 1-11 pm | $25 unlimited ride wristband special

Miller Lite Main Stage

Aaron Lewis | 8 pm

Tickets are now on sale for the Aaron Lewis concert on July 18

8:30 am

Jr. Swine Judging – Goat & Sheep Tent

9 am

Jr. Poultry Judging – Poultry Tent
Jr. Rabbit Judging – Horse Barn
Rabbit Costume Contest Following – Horse Barn
Rabbit Show – Horse Barn

9 – 10 am

Ground Pole Clinic – Horse Rings

10 am – Noon

Hippology – Horse Rings

10 am – 8 pm

Antique Tractor Display Provided by Kettle Moraine 2-Cylinder Club – Farm Equipment Tent
Playland – AgVenture Area
Farm Animal Tent – AgVenture Area

Silver Fox Logo

10 am – 9 pm

Iron Beaver/Silver Fox Railroad – Waukesha Freeman Exhibits Building
Quilts of Valor Display – Arena

10 am – 10 pm

Coin Wars – Sleep Number Forum (North Hall)
Silent Auction – Sleep Number Forum (North Hall)

4H and UW logos

11 am – 1 pm

UW-Extension Master Gardeners – Sleep Number Forum (North Hall)
Hands-on Nature Activities with Waukesha County Environment Education Team – Sleep Number Forum (North Hall)

Noon

Kids Are People Too! – Children’s Tent

Noon – 3 pm

KC’s Music Machine – Leinie Lodge

Noon – 9 pm

Live Beehive Exhibit Provided by Milwaukee/Waukesha Beekeeper’s Association – Waukesha Freeman Exhibits Building

Noon – 10 pm

Kitchen/Dairy Bar Open – Sleep Number Forum (North Hall)
Jr. Sheep Judging – Goat & Sheep Tent
Pony Rides – East of Main Stage
Kiddie Bumper Boat Rides (Additional Charge) – South end of grounds

1 pm

Catelyn Picco – Children’s Tent
Anita’s Dance Center – Family Fun Stage

1 – 2 pm

4-H Art & Fleece Blanket Activities – Sleep Number Forum (North Hall)

1 – 3 pm

Horse Judging – Horse Rings

1 – 11 pm

Midway – $25 Ride Wristband – Unlimited Rides

1, 3, 5 & 7 pm

Pig, Goat & Duck Races – South end of grounds

2 pm

Magician Jon Archimede – Children’s Tent
Anita’s Dance Center – Family Fun Stage

2 – 5 pm

Set Sail with UWM & Waukesha Continuing Education – Sleep Number Forum (North Hall)

3 pm

JK Lee Black Belt Academy – Children’s Tent

3 – 4 pm

Meet and Greet – Horse Rings

3 – 6 pm

Phil Norby – Coors Light Stage

4 pm

Meet & Greet the Great Lakes Drone Pilots – Children’s Tent
La Casa Charter School’s Drum & Dance for Peace Group – Family Fun Stage

4 – 5 pm

Parade of Breeds – Horse Rings

4 – 7 pm

Jay Matthes – Leinie Lodge

4, 5:30 & 7 pm

Daredevils & Wheels Stunt Show Presented by the Nerveless Nocks – North end of grounds

4:30 pm

Jr. Beef Judging – Livestock Show & Sale Tent

5 pm

Horse Talent Show – Horse Rings
Ho-Ho Eating Contest – Children’s Tent

5 – 7 pm

Waukesha County Business Alliance Young Professionals (YP) Social – Craft Beer & Wine Tent

6 – 9 pm

4-H Free Family Fun Bingo – Sleep Number Forum (North Hall)

6:30 – 9 pm

Live Painting Performances by Dan Engh – The Artist-DE – Children’s Tent

7 – 8 pm

The Now – Coors Light Stage

8 pm – Midnight

Cherry Pie – Leinie Lodge

9:30 pm – Midnight

The Now – Coors Light Stage

9:45 pm

Drone Light Show (after Main Stage performance) – North end of grounds